In vino veritas
Francie, oficiálním jménem Francouzská republika, se skládá z tzv. Metropolitní a Zámořské Francie. Země leží na břehu Atlantického oceánu na západě a Středozemního moře na jihu. Sousedí s Belgií, Německem, Švýcarskem, Lucemburskem, Itálií a Španělskem, dále i s Andorrou a Monakem. Zámořskou část tvoří bývalé kolonie v Tichém i Indickém oceánu, v severní i jižní Americe. Francie má tvar nepravidelného šestiúhelníku a dělí se na 18 regionů (Alsasko-Champagne-Ardenne-Lotrinsko, Akvitánie-Limousin-Poitou-Charentes, Auvergne-Rhône-Alpes, Burgundsko-Franche-Comté, Bretaň, Centre-Val de Loire, Korsika, Île-de-France, Languedoc-Roussillon-Midi-Pyrénées, Nord-Pas-de-Calais-Pikardie, Normandie, Pays de la Loire, Provence-Alpes-Côte d'Azur, Guadeloupe, Guyana, Martinik, Réunion a Mayotte), 101 departmentů, 342 arrondisementů, 2054 kantonů. Francie má 65,5 mil. obyvatel a je v počtu obyvatel na 2. místě v Evropě a na 21. místě na světě. Na jejím území leží Monako, jako nezávislý stát, knížectví.
Tour de Cru
Francie je druhým největším výrobcem i vývozcem vína na světě, čas od času předstihne vedoucí Itálií, ale poslední roky se situace ustálila na pořadí Itálie, Francie. Třetí pomyslnou příčku si dlouhodobě drží Španělsko.
Několikrát jsem deklaroval, že francouzská vína nejsou středobodem mého zájmu, což neznamená, že je nepiji nebo zemi nebudeme navštěvovat.
Provence je historická oblast v jihovýchodní Franci patřící do regionu Provence-Alpes-Côte d'Azur, zkráceně PACA. Vinařsky náleží k oblasti „údolí Rhôny“ - Côtes du Rhône a k oblasti Provence. Možná je ve stínu „veleslavných“ oblastí Burgundsko, Bordeaux nebo Champagne. Nicméně mě spolu s Alsaskem a Languedoc-Roussillionem zajímají víc.
Côtes du Rhône je oblastí kontrastů. Jednak zasahuje do více regionů, jednak je velký rozdíl v podnebí mezi severem a jihem. Sever ovládá odrůda Syrah, kdežto jih převážně Grenache. Nejznámějšími oblastmi v jižní části, v které jsme se pohybovali i my, jsou Châteauneuf-du-Pape, Gigondas, Lirac, Tavel, Vacqueyras. Ta patří na stupnici mezi cru.
Cru stojí na pomyslné špici vinifikace. Jedná se nejcennější vinice oblasti, jméno nesou obvykle podle vesnice okolo které se rozprostírají. Těch se v této vinařské oblasti nachází 15. Klasifikace cru je složitá a v každé vinařské oblasti je jiná. Dále jsou zde pak Côtes du Rhône Villages AOC, kterých je 16 a smí na láhvi uvádět jméno své vesnice. Následuje Côtes du Rhône-Villages AOC, v této apelaci je 95 vesnic. Základní apelací je Côtes du Rhône AOC. Tato apelace se rozkládá od obce Vienne až po Avignon. Je to složitý. Do Côtes du Rhône AOC patří i Côtes du Ventoux AOC a Côtes du Lubéron AOC. Je to fakt složitý.
V severní části jsou nejznámějšími apelacemi Cote Rotie, Hermitage nebo Condrieau. Tím, že jsme tuto oblast neměli v plánu navštívit, tak se jí ani v následujících řádcích nevěnuji.
Provence jako vinařská oblast se nachází na samém jihu regionu a táhne se od Arles přes Aix-en-Provence až po St. Tropez. Zahrnuje několik apelací jako jsou Coteaux de Baux-de-Provence, Cotes de Provence, Cassix. Asi nejznámější oblastí a vínem je Bandol. Je to nejstarší vinařská oblast Francie. Řekové byli ti, kteří zde založili první vinice a Římané v tom úspěšně pokračovali.
Languedoc-Roussillion je největší vinařskou oblastí světa. Od řeky Rhôny se rozkládá až k hranicím se Španělskem. Sem jsme jen zajížděli. Region si necháme na další návštěvu.
Cru
Châteauneuf-du-Pape AOC
Nejdříve, zcela neplánovaně, jsme se v den našeho příjezdu nachomýtli do Châteauneuf-du-Pape, které leží nedaleko Avignonu. Vinice všude kam se člověk podívá. V této lokalitě měli své letní sídlo papežové (odtud pochází i název obce „Papežův nový hrad), kteří se sem ve 14. století na 69 let přestěhovali. Zaparkovat se dá pohodlně u hradu a krátkou procházkou sestoupit do vesnice. Víno se prodává na každém rohu. Všude je možné ochutnat a zakoupit i jiné místní produkty jakou jsou sýry, uzeniny, paštiky, sirupy, kompoty, med, apod. Láhev jsme si vzhledem k cenám zakoupili jednu, dalšími byli Côtes du Rhône AOC. V jednom obchůdku nám pán nabídl i ročník našeho narození. Zcela jistě zážitek, nicméně o hodnotě kompletního obutí našeho auta za jednu láhev.
Víno zde pěstovali již Galové, ale rozmachu dosáhlo až za Římanů. Pravidla apelace AOC dovolují produkci bílých a červených vín, růžová se vyrábět nesmějí. Do roku 2009 bylo povoleno 13 odrůd, poté se počet rozšířil na 18. jsou jimi Cinsaut, Counoise, Grenache Noir, Mourvedre, Muscardin, Piquepoul Noir, Syrah, Terret Noir a Vaccarese a bílé odrůdy Bourboulenc, Clairette Blanche, Clairette Rose, Grenache Blanc, Grenache Gris, Picardan, Piquepoul Blanc, Piquepoul Gris a Roussanne. Většina odrůd se pěstuje i na v okolních vinicích regionu. Okolo 70% výsadby tvoří Grenache, 10% Syrah, 7% Mourverde a zbytek je na ostatních 15 odrůd. Při výrobě červených vín hraje prim Grenache. Většinou se zceluje se Syrahem nebo Mourverdem, někdo do vína namíchá stopové množství všech odrůd někdo naopak vyprodukuje 100% Grenache. Vína mají vysoký obsah alkoholu, až 15%, stanovené minimum je 12,5%. Bílá vína z celkové produkce tvoří jen asi 5%.
Místní apelace byla vyhlášena v roce 1923 a zasloužil se ní baron le Roy. V současné době se vinice rozprostírají na rozloze větší než 3000 hektarů a roční produkce přesahuje 100000 hektolitrů.
Gigondas AOC
Gigondas nacházející se v pohoří Dentelles de Montmirail je velmi často srovnáváno s větším a známějším Châteauneuf-du-Pape. Je to menší, klidná vesnička, ležící na úpatí zmíněného pohoří, jejíž vína si se slavnějším příbuzným v ničem nezadají. Nad ní se tyčí ruiny hradu, který jistě býval zdejší dominantou. Tím, že jsme zde přes poledne je vše kromě hospůdek zavřeno. Vesničku si procházíme, ale myšlenkami už prohlížíme a ochutnáváme. Sjíždíme tudíž na začátek obce, kde jsou dvě vinotéky. Kterou si vybrat? Vybíráme tu na protější straně silnice nežli parkujeme. Vítá nás paní, s kterou se dáme do řeči a povídáme si nejen o zdejším víně. Chutnáme a kupujeme si jedno Gigondas a jedno Vacqueyras. Přes Vacqueyras jsme jeli, ale neplánujeme se vracet ani stavět. Obě vína jsou z jejich vinařství. Na cestu nám radí navštívit nedalekou skalní vesničku Séguret.
Ve zdejší apelaci se vyrábí červené, asi z 99% a růžové, na které zbývá to 1%. Vinice mají rozlohu 1200 hektarů a vyprodukují 40000 hektolitrů vína. Vlastní apelaci získali v 70.letech minulého století. Vína jsou hutná, silná, vhodná k delšímu ležení, až deset let.
Vacqueyras AOC
Vacqueyras jsme projeli cestou do Gigondas a neplánovali se vracet. Proto jsme si také láhev již koupili. Nicméně jsme se vraceli a v obci zastavili u velké vinotéky. Láhev jsme již měli a tak si koupili jen dvě láhve (bílé, červené) Côtes du Rhône Villages Sablet, vesničku jsme projížděli směrem do Séguret i zpět, bohužel jsme nenašli nikde otevřeno, tak jsme toho využili zde. V obchodě jsme nevěděli kam z očima. Koupili jsme si ještě láhev Muscat de Beames de Venice. Vesnicí jsme rovněž projížděli a rovněž nechtěli dělat zastávku. Kromě toho jsme si koupili olivový i hroznový olej a v jedné poloprázdné papírové krabici jsme si nesli nákup v hodnotě plné nádrže našeho rendy. Dá se říci, že zdejší apelace stojí ve stínu obou předchozích, což vůbec neznamená, že produkuje horší vína. Prostě někdo někdy stanovil nějaký žebříček a už se to veze.
Apelace Vacqueyras se osamostatnila v 90. letech minulého století a má povolena červená, bílá i růžová vína. Svých asi 43000 hektolitrů vína vyprodukuje na 1400 hektarech. Poměr produkce je 95% - 4% - 1%.
Muscat de Beaumes de Venice AOC
Posledním cru v této oblasti je Beaumes de Venice. Zdejší obec má dvě apelace tou první je Muscat de Beaumes de Venice AOC produkující přírodní dezertní vína a druhou Beaumes de Venice AOC produkující jen červená vína. Muscat de Beaumes de Venice AOC na 500 hektarech vyprodukují 10000 hektolitrů. Dělají jak bílá 94%, tak růžová 5% tak i červená v poměru 1% z celkové výroby. Zdejší muškát je považovaný za jeden nejlepších na světě. Beaumes de Venice AOC vyrobí na 600 hektarech asi 20000 hektolitrů.
Lirac AOC
Po pár dnech jsme zavítali i do obce Lirac. Nevím, jestli jsme měli smůlu, ale nikde jsme neobjevili nic otevřeného. Jedná se o opravdu malou obec, která na necelých 800 hektarech produkuje 18000 hektolitrů vína. Apelace smí produkovat jak červená, kterých dělá asi 85%, tak bílá vína, kterých je 9%, růžových je asi 6%. Apelace byla uznána na konci 40. let 20. století. Z jedné strany sousedí s oblastí Tavel a s druhé s Châteauneuf-du-Pape a zahrnuje i další obce. Jsou důkazy, že víno se zde pěstovalo ještě před příchodem Římanů. Rovněž zde je základem k výrobě odrůda Grenache, Syrach a Mourverde. Vína bývají často přirovnávána k slavnějšímu sousedovi.
Tavel AOC
Posledním cru našeho putování je Tavel. Dalo by se říci to nejlepší na konec. Tato oblast je specifická tím, že smí vyrábět jen růžová vína. 900 hektarů dává 40000 hektolitrů. Víno je silné, minimální obsah alkoholu je 11%, ale není výjimkou mít vína s 13 nebo 14%. Oproti zvyklosti nechávají vinaři rozmačkané hrozny kvasit déle a získávají tak temnější barvu. Svoji apelaci Tavel získal v roce 1936. Obec sousedí s obcí Lirac. Tudíž i zde se zdálo vše zavřené. Naštěstí jsme nalezli jeden krámek otevřený a v něm strávili asi hodinu v družném hovoru s místní prodejcem. Ochutnali jsme asi 4 vzorky a měli jasno o nákupu. Naše tour pokračovala i po dalších místech i vinařských oblastech. V popisu se ale kloním k řazení dle Cru, Côtes du Rhône Villages, Côtes du Rhône-Villages a Côtes du Rhône. Tudíž nyní následují oblasti Côtes du Rhône Villages.
Naše tour pokračovala i po dalších místech i vinařských oblastech. V popisu se ale kloním k řazení dle Cru, Côtes du Rhône Villages, Côtes du Rhône-Villages a Côtes du Rhône. Tudíž nyní následují oblasti Côtes du Rhône Villages.
Côtes du Rhône Villages
Côtes du Rhône Villages Sablet
Sablet je vinařská obec mezi Gigondas a Séguret. Jako téměř každá zdejší vesnice má středověký ráz s kostelem uprostřed. Vyrábí zde jak červené, bílé, tak i růžová vína.
Côtes du Rhône Villages Séguret
Séguret nám doporučila paní z vinotéky v Gigondas. Musíme jí poděkovat neboť se jedná o malebnou vesničku z jejíchž hradeb jsou překrásné výhledy po okolí. Při příjezdu nám připomíná orlí hnízda, jakoby totiž vystupuje ze skály. Rovněž zde je možné dělat červená, bílá i růžová vína.
Côtes du Rhône
Z obcí v apelaci Côtes du Rhône-Village jsme nenavštívili ani jedinou. Nepočítám-li Orange, kde jsme byli hlavně za památkami. Zato jsme projeli několik obcí Côtes du Rhône, přesněji Côtes du Ventoux a Côtes du Lubéron. Pro nás normální smrtelníky to jsou furt stejné vinice.
Z těch významnějších jsme se zastavili v Gordes, Roussillonu, Bédoin, Carpenras a Murs. V Apt jsme navštívili vinotéku a ochutnali několik druhů růžového. Nakonec si koupili tři litry v kanystříku toho co nám nejvíce chutnalo, teď víme, že jsme měli koupit víc.