2012 Lingvistou dálno-východu - podruhé
Úvod
Po návštěvě Jižní Koreje v roce 2006 a následných 6 návštěvách Taiwanu jsem měl možnost strávit dva dny v Hongkongu. To je už jen pomyslný kousek od Číny. Nicméně bych raději to Japonsko.
Hongkong
Voňavý přístrav (Xiānggǎng, 香港) oficiální název je Zvláštní správní oblast Čínské lidové republiky Hongkong (Xiānggǎng Tèbié Xíngzhèngqū, 中華人民共和國香港特別行政區). Britové se Hongkongu zmocnili po opiové válce někdy v 19. století. V jejím průběhu podepsali smlouvu o dlouhodobém pronájmu do roku 1997, kdy z 30.června na 1.červenec připadl Hongkong Číně. Ta mu, dle dohody, nechala významnou samostatnost. V podstatě kromě mezinárodní politiky a obrany země je na Číně zcela nezávislý. V současné době je jedním z nejdůležitějších obchodních a bankovních center na světě. Hongkong si taky zachoval svoji měnu, tou je hongkongský dolar (HKD). S jazykem je to, jak jinak, složité. Úředním jazykem je standardní čínština, které se říká nesprávně, ale velmi rozšířeně mandarínština a druhým jazykem je angličtina. Nicméně nejrozšířenějším mluveným jazykem je kantonština. V metru jsou hlášení ve třech jazycích (čínsky, kantonsky a anglicky). Nápisy jsou obvykle dvojjazyčné, neboť psaná forma čínštiny a kantonštiny používá stejné znaky. Tudíž i když si kantonsky mluvící člověk nerozumí s člověkem mluvícím čínštinou, tak když si budou vzájemně psát tak si porozumí. Použití znaků je kapitola sama pro sebe. Zatímco v Číně a Singapuru jsou standardem zjednodušené znaky. Tak na Taiwanu v Hongkongu a v Macau se používají tradiční znaky. Kromě zmíněného obchodu je v Hongkongu rozšířené strojírenství a stavebnictví a v neposlední řadě i turismus. Na vlajce i znaku Hongkongu je květ Bauhinie.
Macao
Macao (Àomén, 澳門 ) oficiální název je Zvláštní správní oblast Čínské lidové republiky Macao (Xiānggǎng Tèbié Xíngzhèngqū, 中華人民共和國澳門特別行政區 ). Historie Macaa je docela jednoduchá. Vždy bylo součástí Číny. V 16. století se sem „nastěhovali“ Portugalci, kteří odsud začali obchodovat a po opiové válce donutili Čínu k pronájmu území. Přestože se mělo jednat trvalý pronájem, podařilo se Číně dojednat navrácení území, a to o 20. prosince 1999. Na Macao se jezdí ze dvou důvodů. Jezdí sem turisté a návštěvníci kasin. Takové Asijské Las Vegas. Měnou je macauská pataca (MOP), ale dá se platit i hongkongským dolarem a to v kursu 1:1. Co se jazyka týče, tak úřední jazyk je čínština a portugalština, ale stejně jako v Hongkongu se zde mluví kantonsky. Na vlajce i znaku Macaa je bílý lotosový květ.

