2014 Exotické ovoce a zelenina vs. Česká abeceda, A - K - díl 1.
Beninkasa voskonosná, jiným názvem též vosková tykev nebo meloun voskonosný. Původně jsem si myslel, že je to meloun, ale není. Dužnina je používá pro přípravu polévek, nebo sladkostí. Rovněž se z ní vyrábí džus. Vydrží až rok čerstvá.
Čerimoja, Annona cherimola, také Buddhova hlava, smetanové jablko, anon šupinatý, nebo graveola, anglicky custard jablko. Velikostí je podobné většímu jablku, ale chutí i vůní víc aromatické, podobné banánu. Konzumuje se bílá pěnová dužnina, ze které se dělají džemy, džusy nebo i zmrzlina. Semena mohou být ve větším množství jedovatá. Rozkrojené hezky voní a je sladké.
Durian, je považován za krále ovoce. Jedná se o velký a těžký plod pokrytý tlustou hrbolatou zelenou slupkou. Váží kolem 5 kg. V Asii je považován za nejchutnější ovoce. Zároveň patří mezi největší plody. Váží několik kilogramů a je velikosti lidské hlavy. Konzumuje se dužnina, která obaluje semena. Nepříjemností je silný zápach. Dělají se z něj dezerty, džemy, nebo se použije do polévky. Přestože jsem jej několikrát držel v ruce, tak jsem jej čerstvý nikdy nejedl. Zatím jsem jej ochutnal jako takovou křížalu. Lidé se dělí na dva tábory. Ty, kteří jej zbožňují, a na ty kteří jej nesnáší.
Granátové jablko, česky také marhaník granátový je kulatý plod o průměru asi 10 cm. U nás běžně k dostání. Má silnou tvrdou slupku skrývající sladká semínka, která se jí. Jí se jak samotné, tak se přidává do salátů, ale hlavně se z něj vyrábí sirupy, které se přidávají do koktejlů. Známá je hlavně grenadina.
Guava, našel jsem i jméno kvajáva, ale nikdy jsem jej neslyšel. Plody jsou oválné cca. 10 centimetrů v průměru, ne nepodobné hrušce, ale s povrchem hrbolatým jako citrus. Konzumuje se převážně čerstvé nakrájené na proužky a jemně osolené. Vytvoří to docela zajímavou chuť. Listy mají mít léčivé účinky. Obvykle jsme jej spolu s voskovým jablkem jedli u čaje.
Hořká okurka, hořká tykev, hořký meloun jsou vše názvy pro mormodiku. Dalšími jmény též kareola či goya, anglicky bitter meloun. Docela zajímavá rostlina s neméně zajímavými plody. Tvarem skutečně připomíná okurku, ale s hrbolatou slupkou někdy připomínající ostny. Při troše fantazie si ji lze představit jako vyschlou okurku. Lze ji jíst jak nezralou tak zralou. I přes svoji hořkost je velice oblíbená. Podává se jako příloha k masům, jako zelenina. Zároveň se hojně využívá v tradiční čínské medicíně.
Chlebovník, také žakie nebo anglicky Jackfruit, je další zástupce obrovských plodů. Vážit může až 80 kg, běžně ale tak kolem deseti kilogramů. Měl jsem možnost jej pozvednout. Skutečně těžký! Kůra je silná hrbolatá. Konzumuje se žlutá hmota, která obaluje semena. Jí se jak syrový, tak vařený.
Jam, anglicky yam a podle internetu česky smldinec je rostlina jejíž hlízy se konzumují podobně jako bramboru u nás. Některé články uvádějí, že jam je jen jiný název pro batáty, ale jedná se o 2 rozdílné rostliny. Má obdobné užití jako brambory, dělá se z něj kaše, lupínky, puding, konzumuje se po tepelné úpravě, neboť obsahuje jedovaté látky, které se z něj takto odstraní. Existuje mnoho druhů, jmenujme například, vodní, bílý, čínský, hořký, atd. Hlízy prý mohou dorůst až délky 1,5 m a váhy 60 kg.
Jujuba, neboli cicimek datlový zvaný čínská datle je zelené oválné ovoce uvnitř s peckou chutí připomínající jablko a tvarem větší švestku. Ovoce je bohaté na vitamíny. Jeli přezrále, má tmavou barvu. Konzumuje se i vařené nebo se suší. Potom připomíná něco jako naše křížaly. V tradiční čínské a korejské medicíně má své významné uplatnění.
Kaki je v Česku již zcela běžným ovocem. Plody jsou barvou, tvarem i velikostí podobné pomeranči. Má tenkou hladkou slupku, která uvnitř skrývá měkkou dužninu. Někdy se mu říká tomel, neboť je plodem stromu tomel japonský. Viděl jsem i název persimon. Na internetu se dají dočíst i názvy jako korejské mango, čínská švestka nebo medové jablko. Chutí připomíná chutě broskve, meruňky a dýně. Konzumuje se zralé, buď se oloupe, nebo vydlabe lžičkou. Jinak se přidává do salátů, dělá se z něj marmeláda nebo zmrzlina V Asii jej rovněž suší jako křížaly.
Karambola, jinak také čínská hvězdice, anglicky starfruit jsou i v Česku běžně dostupné plody. Po rozkrojení má tvar pěticípé hvězdy, má hladkou zelenou-žlutou slupkou. Uvnitř je sladkokyselá dužnina. Je bohatá na vitamíny. Konzumuje se především čerstvá, nebo jako součást salátů, či ozdoba koktejlů. Dokonce se z ní dělá džus nebo čaj. Není radno ji konzumovat příliš mnoho, neboť může způsobit otravu. Rozdíl mezi hvězdou koupenou u nás a tou asijskou je především v její velikosti. Viděli jsme kousek větší než 20 cm. Rovněž je o mnoho sladší.
Kolokázie jedlá, jinak zvaná také taro je další z hlízovitých rostlin, kterou Asie ve velkém konzumuje. U nás se spíše pěstuje jako pokojová rostlina, která má velké okrasné listy. Hlízy mohou mít až 5 kg, konzumuje se vařená, smažená, pečená, z mouky se dělá pečivo a z mladých listů třeba salát.
Kotvice plovoucí, jinak zvaná vodní kaštan, buvolí ořech, netopýří ořech, rohatý ořech nebo čertův plod. Své jméno má díky svému tvaru připomínajícímu dva rohy. Jedná se o vodní rostlinu jejíž listy leží na hladině. Plodem jsou ony rohaté oříšky, které se konzumují. Normálně je grilují až jejich slupka praskne a jí se vlastní oříšek. Něco jako jedlé kaštany co známe. Vodní kaštan se říká vodní trávě Bahničce, ale nemají spolu nic společného.