2017 Barokní pevnosti - Terezín
Leopoldov, Josefov i Terezín mají několik společných jmenovatelů. Cihlové pevnosti bastionového typu vystavěné na obranu proti nepříteli říše. Pojmenované po Habsburcích, nacházející se na území bývalého Československa, bohatě zachované.
Dvě poslední doplnili již fungující pevnosti v Olomouci a Hradci Králové, chránící nás od severu. První zmíněná pevnost chránila tehdejší říši proti Turkům.
Nijak jsme to neplánovali, ale při letním cyklistickém putování Polabím a okolo se rozprostírajícími vinicemi nás cyklostezka do Terezína jednoduše dovedla. To takhle vyjíždíme z lesíka a po levici se nám z pole zvedla červenající se zeď Malé pevnosti s typickým černo-bílým lemováním okolo brány. Návštěvu neplánujeme, ale k Malé pevnosti se jedeme podívat, návštěvu necháváme na jindy. Lidiček je tu požehnaně.
Na sklonu 18. století nechal císař Josef II. postavit nedaleko Labe a hranic s Pruskem pevnost, kterou pojmenoval po své matce Marii Terezii - Terezín. Pevnost, postavená na zelené louce za použití tehdy dostupných nemodernějších technologií i poznatků, má tvar hvězdy. Tímto tvarem bylo docíleno odstranění hluchých míst při obraně pevnosti. Další zajímavostí je, že obranu pevnosti tvoří 3 samostatná pásma, které by musel nepřítel ztéci. Navíc jsou zbudovány v různých úrovních, kaskádovitě, a dalo se tak bránit překrývanou palbou. Pevnost se v podstatě skládá ze tří částí, Hlavní pevnosti, Malé pevnosti a prostoru mezi nimi, kterému se říká horní a dolní retranchement. Tyto části rozdělovaly řeky Novou a Starou Ohři. Mimo tyto obranné prvky, které jsou patrné na povrchu, byl na severní a jižní straně vybudován zavodňovací systém a vodu bylo možné pustit i mezi jednotlivé úrovně. Dalším prvkem je 30 km spletitých podzemních chodeb.
Kromě slov jako jsou bastion a retranchement, se co se týče těchto staveb objevují termíny jako ravelin, kavalír, luneta, reduita, kasematy, kontrgarda, kurtina nebo batardeaux. Zcela bez uzardění musím přiznat, že ačkoliv jsem je již slyšel, bez pomoci internetu je neosvětlím. Opisovat popisky se mi nechce tak odkáži na jeden detailně zpracovaný web, který jsem nalezl náhodou.
Překováváme vodní tok a mostem vjíždíme Horní vodní bránou do Hlavní pevnosti. Přestože naše dnešní cíle jsou spíše sportovně-turisticko-enologického charakteru město projíždíme. Jedeme se tak podívat k bývalé Bohušovické bráně. Z té zbyly pouze budovy strážnice. Nedaleko je márnice a obřadní síň. Otáčíme se a jedeme na náměstí. Město je postaveno v pravidelném tvaru šachovnice. Pravoúhle střižené ulice, doplněné z bezpečnostních a obranných důvodů nevysokými budovami pro civilní obyvatelstvo i pro účely posádky. Rovněž kostel Vzkříšení Páně a zejména jeho věž nevyniká svoji výškou. Přes park míříme do Litoměřic a z města vyjíždíme místem, kde stávala Litoměřická brána. Značka nás konečně odvádí ze silnice přímo ke golfovému hřišti.
Zpět se dostáváme stejnou cestou. V Terezíně odbočujeme za kostelem k jízdárně, potom ještě k Magdeburským kasárnám. Protože nás čeká ještě pár kilometrů, nosiče nám cinkají, tak jedeme. Detailnější návštěvu, včetně prohlídek necháváme na jindy.
Server: