2020 Barokní pevnosti - Špilberk (Brno)
Gotický stavební sloh vládl středověku, rozšířil se z Francie do části Evropy. Architekturu symbolizují hrady jako světské a katedrály jako církevní stavby. Církev, přesněji řečeno Pravoslavná církev, byla ale i pomyslnou brzdou v rozvoji gotiky po celé Evropě.
Baroko se rozšířilo z Itálie v podstatě do celé Evropy. Stavby symbolizují baziliky, sochy i pevnosti. Sloh se vyznačuje zdobností a bohatostí, a to jak tvarů, tak materiálů.
Spojením gotických hradů, respektive jejich přestavbou tak vznikají barokní pevnosti.
Spielberg je americký režisér, jihomoravský výrobce vín, brněnský výrobce zbraní, jsme blízko. Ale Špilberk zvaný Špilas je brněnský kopec se stejnojmennou pevností.
Když markrabě moravský, pozdější český král, zakládal na vrcholu tohoto kopce královský hrad netušil, jaká jej čeká budoucnost. Brno se po staletí neúspěšně přetahovalo s Olomoucí o pozici moravské metropole. To se změnilo na konci třicetileté války, kdy Habsburkové spojili zemské desky a umístili ty olomoucké do Brna. Brno jako jediné moravské město odolalo Švédům. Po tomto vítězství se ukázalo, že je potřeba vybudovat pevnost, která bude stát nepříteli v cestě k Vídni. Přestavba hradu v barokní pevnost tak probíhala postupně v několika etapách. Obdobně byly přestavěny i hrady v Chebu a na Vyšehradě.
Špilberk má unikátní obranný prvek, který jej proslavil a to kasematy. Byly vybudovány v části hlubokého příkopu. Sloužit mohly jako sklady či nouzový úkryt. Větrání i průstup světla byl dokonale zajištěn systémem světlíků, které šlo využít i pro stěhování materiálu. Chodby jsou dvoupatrové s unikátní délkou. Kasematy našli i jiné nežli obranné využití, sloužili jako vězení. Jedno z nejděsivějších v Habsburské říši. Svůj čas zde trávili i známí vězni jako baron Trenck a lupič Babinský. Vojensky byl areál používán jak za Velké války, tak za 2.světové a vojenskou éru ukončila až ČSLA na sklonku 50.let minulého století.