2021 Barokní pevnosti - Josefov
Není baroko jako baroko, známé jsou v našich zemích především zdobné poutní kaple, kostely i paláce, jména jako Jan Blažej Santini Aichel nebo Dientzehnoferové ale barok to jsou i pevnostní města. Krom pevností na Vyšehradě, Špilberku, v Olomouci, Hradci Králové či Chebu nám zůstala dvě téměř identická opevněná města. Terezín a Josefov.
Prusko byl tak obávaný nepřítel, že kromě Terezína Rakušané vystavěli identické opevněné město nedaleko Kladského pomezí. Se stavbou se započalo v roce 1780 a po sedmi letech bylo toto, na tu dobu jistě kolosální dílo, vystavěno. Terezín se stavěl o tři roky déle. Obě pevnosti byly strategicky položeny na soutok řek. V případě Josefova Labe s Metují, na místě, kde stála vesnice Ples. V prvopočátku se uvažovalo s modernizací, již stojící, pevnosti Hradec Králové, ale usoudilo se, že pevnost stojí příliš ve vnitrozemí. Na vybudování pevnosti, kterou navrhl francouzský vojenský stavitel, se podílelo více než 20.000 lidí. Pravoúhle stavěné vnitřní město mělo velmi podobné, skoro identické rozložení jako příbuzný Terezín. Včetně kostela Nanebevstoupení Páně, což byl jednoduchý vojenský kostel v empírovém slohu na centrálním náměstí. Pevnost měla tři brány. Jednalo se o Jaroměřskou, Hradeckou a Novoměstskou bránu. Už podle názvů lze odvodit proč se tak jmenovaly. Z bran se z toho do dnešních dnů mnoho nedochovalo.
Celá pevnost má tvar podlouhlé mnohacípé hvězdy. Pravděpodobně je každému zřejmé, kde se vzala jména těchto barokních pevnostních měst. Terezín byl pojmenován po Marii Terezii (rakouská arcivévodkyně, královna uherská, česká, vévodkyně burgundská, hraběnka tyrolská a markraběnka moravská, atd.), Josefov po synu Marie Terezie, Josefu II. (císař svaté říše římské, arcivévoda rakouský, král uherský, český, chorvatský, markrabě moravský, atd.), Loepoldov po Leopoldu I. (císař Svaté říše římské, král český a uherský, markrabě moravský, atd.). Celou pevností se nesou stavební prvky či skupiny jako je bastion, ravelin, retranchement, kavalír, kontrgarda, apod. na obrázku a přímo v terénu se prvky poznat dají. Ale popsat je není tak jednoduché a opisovat internet? Každý si může dohledat. V Josefově je možné v rámci prohlídky navštívit Bastion I, Bastion X a Bastion IX. My jdeme jen ha hlavní prohlídku Bastionu I a podzemí. Stejně jako v roce 2009. Než prohlídka začne, jdeme si projít po horní části Bastionu, kde máme možnost výhledů na ostatní pevnostní prvky. Před vstupem do podzemí fasujeme svíčky. Lampu dostává asi každý pátý návštěvník. Některá místa jsou sakra úzká i nízká. Příjemná slečna průvodkyně nám na závěr dopřává procházku posledních 50 m v absolutní tmě. Rychlost postupu v tu chvíli padá na úroveň želvy. Během prohlídky zaznělo mnoho zajímavých a mnohdy i nových informací. Vypíchnu stavební materiál. Tím byly pálené cihly tzv. tereziánky, které mají rozměr 32x16x8 cm, oproti běžným cihlám 29x14x6,5, cm. Když už jsme v Josefově, tak město procházíme. Dominantou náměstí je zmíněný empírový kostel Nanebevstoupení Páně. Podíváme se i na místo, kde stávala Novoměstská a Hradecká brána a nahlédneme i do Bastionu X.