2016 Bunkry studené války - Drnov
Nejen Benešova linie, jak je nazýváno Československé opevnění, ale mnoho dalších pevnostních a obranných systémů je možné u nás objevit. Můžeme mezi ně počítat pevnostní města z 18.století nebo bunkry a kryty z období studené války.
Zejména bunkrů vybudovaných v období tzv. studené války se u nás nachází nemálo. Jedno je k jakému účelu byly vystavěny a posléze sloužily. Několik z nich bylo v nedávné době zpřístupněno i veřejnosti. Mnohé jsou stále nepřístupné a stará se o ně armáda. O mnohých kolují různé zvěsti, o některých možná ani nevíme.
Při brouzdání po bunkrech, které bychom chtěli navštívit, jsem narazil na zpřístupněný bunkr, v kterém je Muzeum studené války a protivzdušné obrany. Tento bunkr se nachází nedaleko Slaného v obci Drnov. Ve stejné obci se nachází i lehké opevnění vzor 36. Náhodou zde nabízeli volné termíny k prohlídce na sobotu 1.10. Okamžitě jsem nás registroval, protože jinak pravidelné prohlídky nejsou. V sobotu jsme tedy s očekáváním vyrazili objekt hledat. Na parkovišti už bylo několik aut, a tak jsme čekali, kolik že nás tam bude.
Na nádvoří byla vystavena armádní Praga V3S se skříňovou nástavbou a ruský ZIL 131 s legendární spotřebou benzínu. Jdeme se po schodech rovněž podívat k bunkru, respektive na jeho horní plochu porostlou trávou, na které se pasou kozy. Bunkr připomínají jen trubky ventilace. Prohlídku máme od 13:00 a s blížící se hodinou prohlídky se objevuje více lidí. Většinu tipuji na rodiny jejichž hlava zde sloužila nebo sloužila před nebo okolo sametové revoluce.
Jak jsem si na stránkám bunkru našel, objekt byl postaven v první polovině 80. let. Od roku 1985 zde začala působil armáda a sídlilo zde „sdružené velitelské stanoviště 71.protiletadlové raketové brigády a 56.radiotechnického praporu“. Posláním bunkru bylo střežit a případně bránit vzdušný prostor nad Prahou. Objekt je třípatrový s rozlohou více než 5000 m2 a byl omezenou dobu zcela soběstačný. Uvnitř se nachází důmyslný systém vzduchotechniky a filtrací vzduchu, vodárna i dekontaminační prostory. Na konci prohlídky se nachází sály velení s ovládacími pulty a skleněnými tabulemi, na které se kreslil pohyb objektů na obloze. Zde poutavě vypráví penzionovaný major, který to zde měl kdysi na povel. V dalším sále jsou makety raket, které byli připraveny na obranu hlavního města. Jednotlivé exponáty jsou zavěšeny pod stropem. Jsou zde vystaveny rakety země vzduch S-75 Volchov, S-125 Něva, S-200 Vega a 2K12 Kub.
Objekt byl opředen mnoha zkazkami. Jednou z nich byla pověst, že se kopec otevře a vylétnou z něj rakety a stíhačky. Nic z toho pravdou nebylo. Hlavním posláním bunkru bylo mapování vzdušnoho prostoru. Rakety, potažmo stíhačky byly dislokovány na jiných místech.
Po skončení prohlídky, která byla zajímavá, jdeme podpořit místní klub do bufíku. Kromě bunkru jsou po okolí běžná kasárenská stavení a prostory. Odtud jedeme k bunkru válečnému, který je cca. 5 km vzdálený.
Literatura použitá při plánování výletů a občas v textu:
Server:
Komentáře
Přehled komentářů
Zatím nebyl vložen žádný komentář