2020 Československé opevnění - Polabí - II
Československé opevnění jako celek se skládá z mnoha úseků, které mají svoje zažitá označení (Liběchovická příčka, Pražská a Plzeňská čára, Vltavská linie). Často se užívá i označení míst a oblastí, kde opevnění vzniklo (Podkrušnohoří, Krkonoše, Jeseníky, atd.). Někdy je úsek označen místy nebo městy, okolo kterých byl stavěn (Ostravsko, Opavsko, Náchodsko). Jindy zase podle řek a toků (Poohří).
Na jaře jsme nevěděli, bude-li možné jakkoliv a kamkoliv cestovat. Nicméně jsme věřili a plánovali opět cyklo-putování podél nějaké řeky. Dvakrát jsme jeli Labe, jedenkrát Ohři. Těžko se nám hledalo místo, kde by byly vinice, památky, krásná krajina, zajímavá cyklostezka a hlavně ty bunkry. Rozhodli jsme se opět pro Labe. Umístili jsme se do Litoměřic, na které jsme při našich dvou návštěvách nějak opomněli. První den jsme se ubytovali a hned se vydali vstříc Roudnici nad Labem.
Po cestě mám 4 krát defekt, to je nápor na psychiku. V Roudnici sedíme u zámku a degustujeme dokonale nachlazený mok, mimo jiné i Cuveé Sovice, pojmenované po jedné z nejznámějších vinic. Potřebuji trochu podpořit psychiku. Tady by se mi líbilo, ale asi bych násobně převýšil povolený obsah alkoholu v krvi, ale i můj limit.
Jedu se podívat na zdejší řopíky a otestovat vyměněné duše. Nejdříve jedu k C-10-17-A-140. Ten se nachází v objektu mateřské školy. Bohužel je zamčeno, tak se bunkr nechá prohlédnout jen z poza plotu. Vypadá, že je trochu zavezen zeminou. U nedalekého kruhového objezdu je další zachovaný řopík vz.37. Objekt C-10-16-A-160 je nešťastně u toho „kruháku“, ale hlavně že jej zachovali. Objekt je v nové kamufláži a slouží jako muzeum ČSL opevnění místního klubu. Vedle řopíku je i závora Ippen, která bývala instalována na hranicích. Tu jsme zde při naší první návštěvě, tuším neviděli. Třetí řopík 114-46-A-160Z se nachází o kus dál, při zdi místního hřbitova. Do ornice se mi v tretrách moc nechce, tak jej pouze fotím z dálky. Při snaze se k němu dostat z jiné strany objevuji i nový židovský hřbitov, který je zničený.
Úsek C10 se měl skládat z více než 80 řopíků, které byly ve dvou sledech. Mělo se za to, že jedním z hlavních směrů vpádu bude směr od Drážďan. Z celé linie se dochovali pouze 3 pevnůstky, ostatní Němci odstřelili.
Druhý zdejší úsek 114 je zahalen tajemstvím a ani na netu toho moc není. Snad se mělo jednat o nesouvislé propojení linie od Ústí n. Labem – Roudnice a propojení s Liběchovickou příčkou. Plánovalo se vystavět 47 bunkrů, dochoval se jen jeden.