2023 Pevnosti 1. světové války - Fort Predil / Werk Predil / Trdnjava Predil
Furlánsko - Julské Benátsko, Friuli-Venezia Giulia (italsky) nebo Friaul-Julisch Venetien (německo) nebo Furlanija-Julijska krajina (slovinsky) je italský dvoujazyčný region. Kromě italštiny se zde mluví i furlánsky. Jazyk patří, společně s ladinštinou a románštinou, do skupiny jazyků rétorománských.
Neujedeme opět více nežli jen několik jednotek km a opět stojíme a parkujeme. Tentokrát jsme již na Slovinské straně. Nad námi se tyčí Fort Predil / Werk Predil / Trdnjava Predil, stavba s trochu atypickým tvarem. Připomíná spíše hrad. Tvarem i polohou. Stavba z bílého kamene. Obě dosud navštívené pevnosti stáli doslova a do písmene u silnice, k tomuto stoupáme pěšinou, byť krátkou. Při vzpomínce na Tyrolské „procházky“ je toto stále odpočinek. Shora vidíme, že i tato pevnost je tvořená 2 objekty. Patrový objekt je přímo u silnice a to doslova, jako by vyrůstal z krajnice. My se na něj díváme z horního objektu, který je dvoupatrový. Pevnost leží v zatáčce a je z ní dokonalý rozhled do okolí. Sice je přístupná, ale v podstatě je to jen obvodové zdivo, které je uvnitř zarostlé nálety. Horní pevnost byla vybavena 10 děly a ta dolní 2, posádka byla asi 200 mužná. Nás nyní zajímají spíš okolní skalnaté hory v čele (to zjišťuji až později) s horou Mangart. Ta je s 2.679 m třetí nejvyšší horou Slovinska.
Mezi pevnostmi stojí památník kapitána Johana Hermanna von Hermansdorf, rodáka z Prahy a jeho vojáků, kteří zde padli v bitvě s Napoleonovými vojáky. Památník nechal postavit Ferdinand V. Rakouský císař zvaný Dobrotivý a zároveň poslední český korunovaný král. Dominantou památníku je litinový raněný lev. Odpoledne se přehupuje do své pozdější poloviny a my pokračujeme dál k našemu dočasnému domovu.