2015 Rokycany
Pozorovatelna je místo, odkud pozorovatel provádí jakékoliv pozorování za účelem získání informací.
Rovněž v Rokycanech se takové pozorovatelny nachází. Chtěl-li bych vzdáleně parafrázovat přísloví "Pod lampou je největší tma“, musím si přiznat, že jezdíme po všech možných krytech, bunkrech a opevněních našich zemí i zemí vzdálenějších a své rodiště nechávám ladem. Po bunkrech jezdíme několik posledních let a na bunkry, v jejichž okolí jsme si jako děti hráli, jsem málem zapomněl.
Někde jsem četl úvahu, že linie Československého opevnění je zmapována velmi důkladně, na rozdíl od pozorovatelen. Je to pravda! Vydáno bylo mnoho knih a vytvořeno mnoho webových odkazů. Úvahu bych doplnil. O pozorovatelnách, o krytech studené války, o barokních pevnostech, o pevnostech Velké světové války toho sepsáno mnoho nebylo.
V Rokycanech vím o dvou pozorovatelnách. Po nějaké hlubší úvaze velmi rozumně umístěných. O třetí jsem se dočetl až na síti.
První z nich je zasazena do stráně na Stráni a je z ní dokonalý výhled na město i místní podniky. Nutno se přenést o nějakých 70 let zpět. Pozorovatelna má i určitý tvar, není to jen praktická betonová krychle z nějakých prefabrikátů. Mírně zaoblený tvar, tři pozorovací průzory a vstupní dveře chráněné betonovou stěnou. Uvnitř, jak už to bývá, jsou odpadky. Nikoliv však původní. Umístěná je ve svahu pod úrovní okolního terénu. Myslím, že mnoho lidí o ní neví. Celá oblast bývala dříve kulturním i společenským místem. Stávali zde totiž dva altány. Tzv. malý altánek a velký altán. Malý si vybavuji zcela jasně, umístěn byl na okraji stráně a v jeho okolí jsme pravidelně trénovali. Velký stával opodál, ale ten si vybavuji již téměř zbořený, možná jen základy a nějaké zbytky. Dnes zde není nic. Vůbec si neuvědomuji, kdy mohlo dojít k úplnému odstranění.
Přestože onen druhý objekt není nijak daleko, upřednostňujeme nedalekou křížovou cestu. Někdy příště.